Elektrik faturalarınız azalsın

Ürettiğiniz fazla enerjiden para kazanın

Yatırımınız kendini geri ödesin

Elektrik şebekesine halihazırda bağlıysanız veya bağlanmanız mümkünse şebekeye bağlı bir sistem kurmak sizin için en karlı seçimdir. Ürettiğiniz enerjiyi öncelikli olarak kullanarak faturalarınızı azaltabilir, enerji fazlanızı elektrik şebekesine geri satabilirsiniz.

Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemi basit bir tanımlama ile elektrik şebekesine bağlı olması sayesinde hem güneş panellerinden hem de elektrik şebekesinden enerji alabilen güneş enerjisi sistemleridir. Şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemlerinde panellerin ihtiyacınız olan enerjinin tamamını karşılamasına gerek yoktur, eksik kalan enerji elektrik şebekesinden tamamlanır.

Güneş panellerinin ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla enerji üretmesi durumunda ürettiğiniz fazla elektrik şebekeye satılır.

Devlet 2018 yılının başında evler için çatı üstü kurulumları desteklemek amacı ile 10 kW/saat ve altındaki sistemlere özel destekler vermeye başlamıştır. Bu destek dahilinde 10kW/saat ve altındaki ev sistemleri için lisanssız elektrik üretimi mümkün hale gelmiştir. Devlet, üretiminizin fazlasına her kW değeri için 10 yıl süreyle ödeme yapılması garantisini vermektedir. Yapılan bu satıştan gelir vergisi ödemezsiniz ve fatura kesme zorunluluğunuz yoktur.

Halihazırda konutlar için izin verilen üretim, abonenin abonelik sözleşme gücü ile sınırlıdır. Yani bölgenizdeki elektrik dağıtım firması ile yaptığınız sözleşmedeki maksimum güç ne ise ancak o kadarlık bir güç için başvuru yapılır. Bu güç 10 kW/saat’i geçer ise, 10 kW ve altı uygulamalar için getirilen kolaylıklardan yararlanılamaz.

Şebekeye bağlı çatı üstü sistemler için yapılması gereken yasal işlemler; dağıtım şirketine teknik belgelerin verilmesi, proje onayı için çok çeşitli belgelerin yine dağıtım şirketine iletilmesi, dağıtım şirketi ile bağlantı anlaşması imzalanması gibi süreçleri içerir.

Yasal süreç zaman ve takip anlamında karmaşık ve sıkıcı olabilir

Biz İşi Sizin İçin Kolaylaştırıyoruz.

Siz sadece arkanıza yaslanın ver rahatlayın

Tasarruf Sadece Bir Başlangıç

Elektrik faturalarının sadece %53'ü enerji bedelidir. Kalanın %27'si dağıtım giderleri, %20'si ise vergi içindir. Güneş enerjisi elektrik sistemleri ile 25 yıl boyunca şebekeden aldığınız elektrik miktarını azaltarak sadece enerjiden değil, ödediğiniz dağıtım gideri ve vergiden de tasarruf edebilirsiniz. Yine bu 25 yıl boyunca kendinizi elektrikteki fiyat artışlarına karşı korumuş olursunuz.

Güneş enerjisi sisteminizi, elektrik giderlerinizden ettiğiniz tasarruf kadar getirisi olan bir yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Bu yatırım aracının riski çok düşük, getirisi ise garantidir.

Şebeke elektriği doğalgaz, kömür gibi ithal girdilere bağlı olarak fiyatı “sürekli artan” bir gider kalemidir. Döviz kurlarındaki değişimlerin yanı sıra dünya enerji piyasasındaki değişiklikler, jeopolitik konumumuz gibi nedenlerle fiyat artışları meydana gelebilir.

Güneş enerjisi sistemine yatırım yaparak 25 yıl boyunca elektrikte meydana gelebilecek fiyat artışlarından daha az etkilenirsiniz.

Şebekeye bağlı güneş enerji sistemlerinde öncelikli olarak kendi ürettiğiniz enerjiyi tüketirsiniz yani tüketiminizin bir bölümünü şebeke yerine güneş panellerinden sağlamış olursunuz, eksik kalan enerji şebekeden tamamlanır.

Her ev eşssizdir; evin ve panellerin konumu, enerji tüketim alışkanlıklarınız, evinizdeki cihazların enerji verimliliği vb faktörler enerji ihtiyacınızın belirlenmesinde önemlidir. Dolayısı ile her evde aynı standart sistem aynı verimliliği sağlayamayabilir.

Ancak size maliyet açısından fikir vermesi için çeşitli kapasitelerde sistemler tasarladık. Fiyatlara yasal başvuru & takip, montaj ve KDV dahil olup anahtar teslim fiyatıdır.

1kW sistem maliyeti: 1560 USD
(4 adet 275 Wp güneş paneli, 1 kW on-grid invertör)

3kW sistem maliyeti: 4690 USD
(11 adet 275 Wp güneş paneli, 3 kW on-grid invertör)

5 kW sistem maliyeti: 7800 USD
(18 adet 275 Wp güneş paneli, 5 kW on-grid invertör)

10 kW sistem maliyeti: 14350 USD
(36 adet 275 Wp güneş paneli, 5 kW on-grid invertör)

 

 • 1.Adım: Danışma

  Elektrik faturanıza bakarak ne kadar enerjiye ihtiyaç duyacağınızı belirliyor ve güneş enerjisinden elektrik üreten bir sistemin size ne kadar tasarruf sağlayabileceğinize bakıyoruz. Bu tanışma görüşmesinde size güneş enerjisi elektrik sistemleri ve sağlayacağı avantajlar konusunda bilgi veriyor ve sorularınızı yanıtlıyoruz.

 • 2. Adım: Tasarım / Sistem Tasarımı

  Evinizi ziyaret ederek evinizin içini ve dışını inceliyoruz. Bu inceleme sonucunda güneş paneli ve diğer sistem bileşenlerinin konulacağı yerleri tespit ediyor, size ve evinize özel bir sistem tasarlıyoruz. Onayınızı takiben bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

 • 3. Adım: Yasal İzinler

  Enerji dağıtım firması ve belediye ile ilgili izinlerin alınabilmesi ve süreci sizin adınıza takip edebilmemiz için sizden bir vekaletname alıyoruz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken tek şey sırtınızı yaslayıp sistemin kurulumunun yapılacağı günü beklemek.

 • 4. Adım: Kurulum/ Montaj

  Yasal izinlerin çıkmasını takiben kurulumu gerçekleştirip size sistem hakkında bilgi veriyoruz.

 • 5. Adım: Aktivasyon

  Enerji dağıtım şirketiniz evinizi ziyaret ederek güneş enerjisi sisteminizi inceliyor ve çift yönlü sayacınızı ayarlıyor. Dağıtım şirketiniz çift yönlü sayacınız sayesinde şebekeden kullandığınız ve şebekeye verdiğiniz enerji miktarını takip edebiliyor.

  Dağıtım firmasının onayını takiben sisteminizi kullanmaya ve tasarruf yapmaya başlayabilirsiniz.

 1. Derin Solar güneş enerjisi sisteminizi kurar
 2. Güneş panelleri DC güç üretir. İnvertör bu DC gücü, evinizdeki cihazların kullanabileceği AC güce çevirir.
 3. Güneş enerjisi sisteminiz ihtiyaç duyduğunuz enerjinin çoğunu sağlar, eksik kalan kısım şebeke elektriğinden tamamlanır.
 4. Panellerden sonra bağlanan solar sayacınız sisteminizin ne kadar enerji ürettiğini ölçer. Şebekeye bağlandığınız noktadaki çift yönlü sayacınız ise şebekeden aldığınız ve şebekeye gönderdiğiniz enerjiyi ölçer. DİKKAT: Toplamda iki adet sayacınız olacaktır.
 5. Eğer sisteminiz ihtiyacınızdan fazla enerji ürettiyse, ürettiğiniz fazla enerji şebekeye verilir. Dağıtım firması bu enerji için size para öder.
Şebeke Tipi Güneş Enerjisi Sistemleri | Derin Solar Bodrum
Fronius İnvertör | Derin Solar Bodrum

Şebekeye bağlı sistemler temel olarak güneş panelleri, şebekeye bağlı invertör, solar sayaç ve çift yönlü sayaçtan oluşur. Bu sistemlerde de, diğerlerinde olduğu gibi,  sigortalar, montaj iskeleti ve kablolama standart olarak mevcuttur.
Günümüzde pek çok özelliğe sahip yeni nesil şebeke invertörleri üretilmektedir. Bu invertörler güneş panellerinden gelen doğru akımı (DC) alternatif akıma çevirmek için gerekli olan pek çok bileşeni bünyesinde barındırır.  Yeni nesil invertörler güneş panellerinin maksimum güç noktasını takip ederek sistemi en yüksek verimde çalıştırır ve şebekede elektrik kesilmesi halinde sistemin şebeke ile bağlantısını keser. (Eğer şebekede elektrik kesintisi olduğunda sisteminiz şebekeye elektrik göndermeye devam ederse, şebekenin tamiratında çalışanları elektrik çarpabilir ve yaralanmalar meydana gelebilir).
Şebekeye bağlı sistemlerde panel ve invertöre ek olarak iki adet sayaç bulunur. Güneş panellerinden sonra gelen solar sayaç sisteminizin ne kadar enerji ürettiğini ölçer.  Elektrik şebekesine bağlanma noktasında bulunan çift yönlü sayaç ise şebekeden ne kadar elektrik çektiğinizi ve şebekeye ne kadar elektrik gönderdiğinizi ölçer. Bu sayaç artık mevcut elektrik sayacınızın yerine geçecektir.

Güneş Enerjisi Elektrik Sisteminin Faydaları | Derin Solar Bodrum
Ada Tipi Güneş Enerjisi Sistemi | Derin Solar Bodrum

* Tasarruf sağlar.
Şebekeye bağlı sistemler daha verimli olmaları, çift yönlü sayacın getirdiği tasarruflar ve sistem kurulum maliyetlerinin daha az olması neden ile size daha fazla tasarruf sağlar.
* Ürettiğiniz elektriğin fazlasını dağıtım şirketine geri satabilirsiniz. 
Panelleriniz çoğu zaman tüketebileceğinizden daha fazla enerji üretir. Ev sahipleri bu fazla enerjiyi depolamak yerine şebekeye satabilirler. Türkiye’de Lisanssız Elektrik Üretimi Mevzuatı ile üretiminizin fazlasına KW değeri için 10 yıl süreyle 13,3 cent ödeme yapılması garantisi verilmektedir. Yapılan bu satıştan gelir vergisi ödenmemektedir ve fatura kesme zorunluluğu yoktur.
* Ürettiğiniz elektriği öncelikli olarak kullanarak elektrik faturalarınızdan tasarruf sağlayabilirsiniz.
Eviniz yeteri kadar güneş almıyorsa veya ihtiyacınızı karşılayacak sayıda güneş paneli için yeriniz yoksa, kuracağınız sistem evinizin ihtiyacı olan elektriğin tamamını üretemeyebilir. Ancak bu durumda bile güneş enerjisi sisteminden elde edeceğiniz enerjiyi kullanabilir ve böylelikle elektrik şebekesinden normalde alacağınız elektriğin daha azını alırsınız. Böylelikle elektrik faturalarınız düşer, tasarruf etmiş ve çevreye daha az zarar vermis oluruz.
*Elektrik zamlarından en az derecede etkilenirsiniz. 
Elektrik fiyatları ülkemizde ve dünyada her sene artış göstermektedir. Evinize güneş enerjisi sistemi kurduğunuzda kullandığınız elektriğin bir bölümünü veya tamamını kendiniz ürettiğiniz için şebeke elektriğine gelen zamlardan daha az etkilenmiş olursunuz. Güneş size fatura göndermez, sadece şebekeden aldığınız elektrik için para ödersiniz.
* Ürettiğiniz elektriği depolamanız gerekmez. 
Elektrik şebekesini sanal bir akü olarak düşünebilirsiniz.
Elektriğin eş zamanlı olarak tüketilmesi gerekir. Elektrik ancak faklı bir enerji türüne dönüştürülerek geçici olarak depolanabilir (örneğin akülerde kimyasal enerji olarak depolanır) ve depolama esnasında kayıplar meydana gelir.
Elektrik şebekesi pek çok açıdan bir akü olarak düşünülebilir ancak akünün aksine bakıma gerek duymaz, yenilenmesi gerekmez ve verimlilik oranı daha iyidir. Diğer bir deyişle geleneksel akülü sistemlerde daha fazla elektrik (ve daha fazla para) boşa gider. Güneş panelleri ile kullanılan kurşun-asit akülerin enerji depolama verimliliği sadece %80-90 dır ve performansları zamanla azalır.
Şebekeye bağlı olmanın diğer avantajı ise sisteminizin herhangi bir nedenle enerji üretememesi halinde elektrik şebekesinden elektrik alarak enerji açığınızı kapatabilmesidir. Güneş enerjisi sistemi kullanarak enerji dağıtım firmasının yükünü de azaltmış olursunuz. Sonuç olarak elektrik sisteminizin verimliliği bir bütün olarak artar.
* Ada sistemlerine göre daha az maliyetlidir. 
Ada sistemlerinde aküler ve diğer ada sistemi bileşenleri, maliyet ve bakım açısından size ek yük getirir dolayısı ile şebekeye bağlı sistemler ada sistemlere göre daha az maliyetlidir.

Tasarruf etmeye ŞİMDİ başlayın!