Enerjiniz Hiç Bitmesin

Şebekede elektrik yok iken bile elektriğiniz olsun

Hibrit güneş enerjisi sistemleri ile enerjiniz hiç bitmez. Şebekeye bağlı olsanız da şebekede elektrik olmadığı zamanlarda yedek akü sisteminiz sizi destekler. Aküleriniz sayesinde elektriğin ucuz olduğu zaman diliminde depolama yapabilir, elektriğin pahalı olduğu zaman diliminde depoladığınız enerjiyi öncelikli olarak kullanabilirsiniz.

Hibrit sistemler şebekeye bağlı güneş enerji sistemlerine benzer şekilde elektrik üretir ancak buna ek olarak daha sonra kullanılabilmesi için bu enerjiyi akülerde depolar. Enerjiyi depolayabilmesi sayesinde hibrit sistemler elektrik kesintilerinde aynı UPS’ler gibi yedek güç kaynağı olarak işlev görür.

Elektrik dağıtım firmanızın 3 zamanlı tarifesini kullanıyorsanız, hibrit sistem sayesinde çok daha fazla tasarruf edebilirsiniz.
Hibrit sistemlerde depoladığınız enerjiyi evde olduğunuz akşam saatlerinde- ki bu saatler elektriğin en pahalı olduğu saatlerdir- kullanabilirsiniz.
Bu sistemler sayesinde hem elektrik şebekesindeki kesintilerden, hem de hava durumu değişikliklerinden en az derecede etkilenirsiniz.

Hibrit sistemler güneş paneli, şarj regülatörü, akü grubu, hibrit invertör, solar sayaç ve çift yönlü sayaçtan oluşan sistemlerdir. Bu sistemlerde de sigortalar, montaj iskeleti ve kablolama standart olarak mevcuttur.

Hibrit Güneş Enerjisi Sistemleri | Derin Solar Bodrum

Güneşli günlerde hibrit invertör otomatik olarak eve enerji gönderir ve aküleri eşzamanlı olarak şarj eder. Eğer güneş panelleri kullandığınızdan ve/veya depolayabileceğinizden daha fazla enerji üretiyorsa, fazla enerji şebekeye satılır.
Eğer hava bulutluysa veya tam güneş yoksa, hibrit invertör panellerden gelen enerji ile önce tüketiminizi karşılar, enerjinin fazlasını aküleri şarj etmek için kullanır.
Aküler tamamen şarj olduğunda, evin tüketimi de karşılanıyorsa arta kalan tüm enerji şebekeye satılır.
Eğer güneş panelleri tüketiminizi karşılayacak kadar veya aküleri şarj edecek kadar enerji üretemiyorsa, sistem ev tüketiminizi elektriğin daha ucuz olduğu saatlerde (06-17) şebekeden sağlar, güneş panellerinden gelen enerjiyi ise akülerinizi şarj etmek için kullanır. Böylelikle enerji, elektriğin pahalı olduğu saatlerde kullanılmak üzere depolanmış olur.

Hibrit Güneş Enerjisi Sistemleri | Derin Solar Bodrum

Gece saatlerinde, güneşten enerji üretilemediği saatlerde evin enerji ihtiyacı öncelikle akülerden karşılanır. Eğer evdeki tüketim, akü grubunun bütün gece boyunca sağlayabileceği enerjiden daha fazla ise, evin ihtiyacını karşılamaya destek olması için şebeke elektriği devreye alınır.
Hibrit invertör, gece tüketimine bakarak sabah saatlerindeki enerji ihtiyacını akülerden karşılayamayacağına karar verirse, gece (22-06: elektriğin en ucuz olduğu saatlerde) akü grubunu elektrik şebekesinden şarj eder. Sabah saatlerinde ise enerji yine öncelikle aküden kullanılır.