Enerji Bağımsızlığı için Ada Sistemler

Şebekeden bağımsız olabilirsiniz!

Elektrik şebekesine çok uzaktaysanız , şebekeye bağlanmanın maliyeti çok yüksek ise veya tercih olarak şebekeden bağımsız yaşamak istiyorsanız Ada Sistemini tercih etmelisiniz.

Ada sistemlerde güneş panellerinden elde edilen enerji akülerde depolanır ve depolanan bu enerji evin ihtiyacı için kullanılır. Sistem elektrik şebekesine bağlı değildir ve sadece ürettiğiniz kadar enerjiyi tüketebilirsiniz.

Ada Tipi Güneş Enerjisi Sistemi | Derin Solar Bodrum

Ada Sistemi Kurmak için Nelere İhtiyacınız Var?

Ada sistemlerinin temel olarak 4 bileşeni vardır; güneş paneli, şarj regülatörü, akü ve invertör. Güneş panellerinin ürettiği doğru akım (DC) bir şarj regülatöründen geçerek akülerde depolanır. Şarj regülatörünün iki görevi vardır; akünün fazla şarj edilmesini önlemek ve gece akülerden güneş paneline gelebilecek olan herhangi ters yönlü akımı engellemek. Aküler gün içinde üretilen güneş enerjisini depolar ve enerjinin ister gece ister gündüz herhangi bir zamanda kullanılabilmesini sağlar. İnvertör ise akülerde depolanan doğru akım (DC) enerjisini, AC cihazlarınızda kullanabilmeniz için  240 VAC’ye çevirir.

Ada sistemler tasarlanırken sistemin yıl boyunca yeterli enerjiyi üretebilmesine ve kış aylarında hiç güneş yokken bile evin ihtiyaçlarına cevap verebilecek akü kapasitesine sahip olmasına dikkat edilmelidir.

  • Avantajları

    Elektrik şebekesine bağlanmanın maliyetinin çok yüksek olduğu veya mümkün olmadığı durumlarda ada sistemi kurmak ekonomik olarak daha anlamlı olabilir. Bu sistemler genellikle elektrik şebekesine uzak yerlerde, teknelerde, karavanlarda kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda akü maliyetlerinin azalması ile bu tür sistemlere olan talepte artış görülmektedir.

    Şebekeden bağımsız olarak yaşamak bazılarımız için her şeyden daha önemli olabilir. Enerji açısından kendi kendine yetebilir olmak aynı zamanda “güvenlik” anlamına da gelmektedir. Elektrik kesintilerinden hiç etkilenmezsiniz.

  • Dezavantajları

    Ada sisteminin en önemli dezavantajı akülerin sadece belirli miktarda enerjiyi depolayabilir olmasıdır. Bulutlu günlerde enerji üretiminizin daha az olacağını ancak tüketiminizin devam edeceğini düşünürsek bu tür durumlar için mutlaka jenaratörünüz olmalıdır.

    Akülerin ömrü bellidir. Kullandığınız akünün çeşidine ve özelliklerine göre aküler en fazla 10 senede bir yenilemelidir. Ada sisteminde kullanılan akü, invertörler ve diğer sistem bileşenlerinin maliyeti nedeni ile bu sistemlerin toplam maliyeti şebekeye bağlı sistemlere göre daha fazladır.

Ada Sistemi Projelerimizi İnceleyin